wtorek, 24 maja 2016

Długowieczne płoty z drewna

Długowieczne płoty z drewna

Nieadekwatnie konserwowane ogrodzenia z drewna ekspresowo się eksploatują oraz mogą nieodwracalnie zgubić swój dotychczasowy urok i cechy. Decydując się na używanie drzewa na ogrodzenie powinno się poznać typy pielęgnacji oraz pielęgnacji takiego płotu. Tylko wówczas będziemy mogli cieszyć się jego pięknem przez długie lata.

Wszystkie prace konserwujące ogrodzenie z drzewa wypada zacząć od odpowiedniego oraz starannego przygotowania materiału na płot, gdyż od tego uzależniony jest wynik końcowy własnych prac. Przed zastosowaniem artykułów do osłony oraz ozdoby ogrodzeń z drewna niezbędne jest oszacowanie, czy drzewo jest czyste, suche i czy nie dźwiga symptomów biokorozji. Nie prędzej niż po zakończeniu obróbki drzewa na płot możemy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Pielęgnację, zwłaszcza w przypadku gołego drzewa ogrodzeniowego, winniśmy zacząć od naniesienia 1-2 warstw achromatycznego impregnatu technicznego, który zabezpiecza drzewo ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną i robalami. Jak asekurujemy już nasze płot przed rozwojem biokorozji, należy nanieść następne preparaty, które asekurują je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeżeli chcemy zdołać zachować naturalny kolor drewna naszego ogrodzenia, winniśmy użyć bezbarwny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu sprecyzowanego pigmentu, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący czy też lakierobejcę.

W pierwszym wypadku preparat konserwujący wsiąknie w drewno, zakonserwuje płot od wewnątrz, jednakże nie stworzy na jego powierzchni profilaktycznego filmu. Ochronione w ów sposób ogrodzenie zostanie matowe oraz przyjemne w dotyku. Jeżeli zależy nam na doskonalszej oraz trwalszej ochronie płotu, winniśmy zaimplementować lakierobejcę. Lakierobejca wykreuje na powierzchni malowanego płotu lakierowy film, jaki efektywniej niż w przypadku impregnatu ochroni płot przed ujemnym wpływem elementów atmosferycznych.

Jak widać aby ogrodzenia z drewna były trwałe należy poświęcić im dużo uwagi oraz opieki.

Całkiem inaczej jest w wypadku płotów z pcv. Ten gatunek ogrodzeń jest w pełni odporny na warunki atmosferyczne przez co nie potrzebuje konserwacji. Ogrodzenia PCV nie ulegają również biokorozji w związku z tym służą swoim posiadaczom przez długie lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz