środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie głazy sztachetki te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało biegłym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż kamienie sztachety te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało fachowym okiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, prostej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź wstępnie ociosuje, stawia na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie posyła do miejsca budowy ogrodzenie z plastyku na plot i bramkę ogrodzeniowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany spoiwem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie głazów na ogrodzenia z PCV na ogrodzenie i furtkę sztachetowa, przybierają one wtedy rozmaite tony czerwieni, brązu i zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż wycina się największe bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie wolno także ciąć na sześciany o proporcjonalnych konturach, stosowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na małe, nietypowych obrysów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki z PCV wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe z zebranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na ogrodzenie Winylowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Nadają się jednak po największej części do stosowania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu parku a także własnych upodobań kształt kamiennych płyt może być różnorodny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki oraz ogrodzenia z plastiku na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa konstruuje się z kamieni różnorodnego zarysu, ułożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z kafli o nietypowych układach, trzeba je trafnie łączyć tzn. tak, by forma każdego kolejnego scalał się z poprzedzającym. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły albo pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur ekspresowo niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają także mchem a także glonami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Sprofilowane firmy pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz